Prawidłowe ułożenie mamy – w każdej pozycji dominuje symetria i relaks.
Prawidłowe ułożenie dziecka – w każdej pozycji dominuje symetria, zawsze kierunek przodem do piersi (główka jest jakby przedłużeniem piersi) i z rączkami wzdłuż ciała.
Prawidłowe przystawianie do piersi – to pomoc dziecku w uchwyceniu piersi tak, by sutek był ułożony głęboko na podniebieniu w buzi dziecka a układ oddechowy mógł pracować płynnie i z harmonią.
Pozycje do karmienia powinny być wygodne zarówno dla malucha, jak i matki.
Na leżąco lub w półsiadzie – najlepsza pozycja do karmienia piersią na początek, środek i koniec laktacji. Dla noworodka i dziecka starszego. Niedoceniana, ale nader praktyczna i wygodna tak dla mamy, jak i maleństwa.
Aby prawidłowo ułożyć się w pozycji, należy położyć się na plecach z delikatnym (lub większym) uniesieniem odcinka piersiowego i karku. Można również położyć poduszkę pod głowę, tak by widzieć swoje dziecko. Ręka, na której będzie opierało się dziecko, powinna być podparta na odpowiedniej wysokości.
Wysokość ta powinna być dostosowana do kształtu i wielkości twoich piersi. Pierś należy wyciągnąć do góry, tak by nie uciskać jej ręką. W tej pozycji do karmienia wygodnie kładziemy dziecko brzuszkiem do naszego brzucha na sobie.
Główka powinna być troszkę poniżej piersi, tak by dziecko samo próbowało do niej dotrzeć. Spokojnie, zaufaj dziecku, potrafią to dzieci nawet kilkuminutowe.
Bardzo ważne by głowa i kręgosłup dziecka stanowiły jedną linię. Jest to jedyna prawidłowa pozycja do karmienia naturalnego, w której dzieci mają rączki ułożone pod sobą. Mogą się wtedy odpychać, “podchodzić” do sutka lub po prostu “wypiąć” i odpocząć.
Mogą również unosić główki (co jest świetnym treningiem) lub zmienić delikatnie swoją pozycję. Zapamiętaj, że twoja podparta ręka stabilizuje główkę dziecka i cały jego kręgosłup, dzięki czemu nie osuwa się ono na boki, ale bezpiecznie komponuje się między twoją ręką a bokiem twojego ciała.
W tej wygodnej pozycji dziecko samo kontroluje i samo podchodzi do jedzenia.
Pozycja do karmienia siedząca z dzieckiem przed sobą. Niezwykle inwazyjna dla naszego ciała, dla ciała kobiety. Aby uniknąć napięć w odcinku szyjnym, piersiowym i lędźwiowym pamiętaj, aby:
Dziecko w pozycji klasycznej powinno leżeć przodem do brzuszka mamy, ale tak, by jego buzia tworzyła z piersią jedną linię. Linia, o której mówię nie powinna tworzyć, ani kątów rozwartych, prostych ani pod żadnym pozorem kątów ostrych. Jeśli zapamiętasz, że w trakcie karmienia twarz dziecka powinna być przedłużeniem twojej piersi, będzie to oznaczać, że już w połowie dziecko ułożone jest prawidłowo.
Drugą najważniejszą sprawą jest ułożenie kręgosłupa twojego maluszka. Powinien on tworzyć jedną równą linię z główką. Jeśli karmienie ma być prawidłowe i wygodne, dziecko nie może leżeć na plecach i skręcać główki w kierunku piersi. My też nie jemy w ułożeniu bokiem do talerza prawda? Rączki dziecka trzeba ułożyć wzdłuż ciała, gdyż tylko wtedy dzieci nie odpychają się od matki i karmienie przebiega sprawnie.
Ta wygodna pozycja do karmienia często stosowana celem opróżnienia piersi w zewnętrznych jej okolicach. Usiądź wygodnie, pochylając się lekko do przodu, podeprzyj lędźwie i krzyż poduszką, tak by być w pewnej odległości od opierała. Odległość ta będzie potrzebna twojemu dziecku, by wyprostować nóżki.
Oprzyj się wygodnie, wyprostuj ramę swojego ciała (jak w tańcu), uwidaczniając pierś. Znajdź wygodne podparcie dla swojej głowy i karku. W tej pozycji ułóż dziecko z boku, tak by główka była przedłużeniem piersi a nóżki ułożone były w kierunku do opieradła lub lekko na bok. Pamiętaj proszę, by jego główka, ramiona i biodra stanowiły jedną linię, a rączki były ułożone wzdłuż ciała maluszka.
W tej pozycji do karmienia piersią głowa oraz kręgosłup powinny być w jednej linii – bez wykrętów. To oznacza, że powinnaś podeprzeć głowę albo swoją ręką albo poduszką. Plecy powinny być ustabilizowane i wygodnie podparte, tak byś nie balansowała i nie walczyła z grawitacją, leżąc na boku. Również nogi powinny być prawidłowo ustabilizowane – najlepiej do tego celu służy poduszka między kolanami.
Jeśli opierasz głowę na poduszce, ułóż rękę między poduszką a główką dziecka. W niektórych przypadkach mama może trzymać rękę pod główką dziecka. Dziecko w wygodnej pozycji leżącej do karmienia piersią również powinno być ułożone na boku tak, by jego główka stanowiła przedłużenie piersi. Jego rączki powinny być wzdłuż ciała by nie odpychać się od mamy. Najważniejsze dla dziecka, podobnie jak i dla matki jest podparcie i ustabilizowanie jego plecków.
Tylko wtedy dziecko będzie zrelaksowane i myślało o jedzeniu, a nie o tym, żeby utrzymać pozycję. Należy pamiętać, że w tej pozycji do karmienia piersią głowa dziecka powinna być luźna i niczym nie podparta. Dziecko w każdym momencie musi mieć możliwość przestać jeść, odsunąć głowę i odpocząć.
Jest bardziej chwytem niż pozycją do karmienia i służy do prawidłowego przystawienia dziecka do piersi. W pozycji krzyżowej należy ułożyć się tak wygodnie, jak do pozycji klasycznej. Pamiętaj o podparciu pleców karku oraz łokci. Najważniejszą rzeczą w tej pozycji jest prawidłowa stabilizacja dziecka. By to zrobić, podtrzymujemy dziecko przeciwległą ręką, trzymając jego główkę i kark bezpiecznie w dłoniach, a przedramieniem stabilizując plecki.
Drugą dłonią, tą od strony główki maleństwa, prezentujemy dziecku pierś. Kiedy dziecko wygodnie chwyci pierś, przyssa się i zacznie jeść, mama przeważnie przechodzi do pozycji klasycznej, gdyż jest ona najlepsza pod względem komfortu.Przyjmując, że dziecko w czasie jednego posiłku spędza 40 minut przy piersi, a posiłków powinno być około 8-12 na dobę, okazuje się, że karmienie niemowląt to proces, który zajmuje mamie kilka godzin w ciągu dnia przez wiele miesięcy.
Oczywistym wydaje się więc, że tych kilka godzin w ciągu dnia mama powinna spędzić wygodnie iw prawidłowej pozycji. Jakże często karmiące mamy zapominają o komforcie, przedkładając opiekę i komfort dziecka ponad własne zdrowie.
Ważne!!! Mama powinna odpoczywać i regenerować się przy każdym karmieniu i karmiąc w każdej pozycji !!!
Błędem jest myślenie, że jest to możliwe tylko w nocy lub tylko w pozycji leżącej.
Pamiętaj, w czasie karmienia piersią najważniejsza jest pozycja mamy i prawidłowe, wygodne ułożenie jej ciała. Nawet najlepsze przystawianie malucha do piersi nie zrekompensuje strat, jakie mama poniesie, napinając mięśnie, które wcześniej czy później będą bolały, a sama karmiąca stanie się niecierpliwa i nerwowa.
Ile razy tak miałaś? Ile razy nie mogłaś doczekać się, kiedy dziecko skończy jeść? Ile razy chciałaś wstać i rozprostować kości? Pamiętaj, karmienie piersią może być piękne jak lot samolotem między chmurami: piękne i niezapomniane, składając się na najlepsze chwile macierzyństwa.
Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:
1. Znajdź wygodną pozycję i ułóż się prawidłowo,
2. Ułóż prawidłowo swoje dziecko,
3. Prawidłowo przystaw swojego maluszka do piersi i poczekaj aż się naje 🙂